Ubezpieczenie należności

Ubezpieczenie należności chroni Twoją firmę przed stratą spowodowaną brakiem zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę i obejmuje szeroki katalog przyczyn: od problemów finansowych lub bankructwa kontrahenta, poprzez decyzje polityczne w kraju odbiorcy uniemożliwiających realizację płatności, na wydarzeniach o charakterze siły wyższej kończąc.

Dlaczego warto?
Bezpieczeństwo
Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów
Wzrost konkurencyjności
Wydłużenie terminów płatności umożliwia zaoferowanie odbiorcom bardziej konkurencyjnych warunków współpracy i dzięki temu zwiększa szansę na pozyskanie zamówienia.
Ułatwienie podejmowania decyzji
Ubezpieczenie ogranicza ryzyko popełnienia błędu w doborze partnerów handlowych. Pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa oraz jego celach strategicznych.
Obniżenie kosztów działalności
Ubezpieczenie pozwala ograniczyć wydatki związane z samodzielnym monitorowaniem wiarygodności partnerów handlowych oraz kosztów związanych z windykacją należności.
Ułatwienie dostępu do finansowania
Ubezpieczenie podnosi wiarygodność firmy wobec banków i firm faktoringowych, dając możliwość wynegocjowania lepszych warunków współpracy i uzyskania dodatkowych źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Rozwój eksportu
Dzięki ubezpieczeniu należności możesz bezpiecznie rozwijać sprzedaż do zagranicznych odbiorców w nawet najodleglejszych zakątkach świata.
Jak to działa?
 1. Ocena wiarygodności płatniczej kontrahentów
  Składasz wniosek o ubezpieczenie i wskazujesz klientów zgłoszonych do ubezpieczenia. Nasz zespół analityków przeprowadza ocenę wiarygodności płatniczej odbiorców i każdemu z nich przyznaje limit kredytowy, czyli maksymalną kwotę, którą pokryjemy jeśli kontrahent nie ureguluje swoich zobowiązań.
 2. Zawarcie umowy ubezpieczenia i zapłata składki
  Po pozytywnej ocenie wiarygodności płatniczej kontrahentów podpisujesz z nami umowę ubezpieczenia i co miesiąc lub kwartalnie płacisz składkę ubezpieczeniową.
 3. Sprzedaż towaru lub usługi i płatność od kontrahentów
  Dostarczasz towar klientom lub realizujesz na ich rzecz usługę. Możesz uzyskać finansowanie Twojego kontraktu wykorzystując do tego faktoring (w KUKE Finance lub u innego faktora) i użyć polisy jako zabezpieczenia dla faktora. Dzięki faktoringowi uwolnisz gotówkę zamrożoną w fakturach i szybciej otrzymasz środki na swoim koncie.
 4. Monitoring kontrahentów
  Na bieżąco analizujemy kondycję finansową kontrahentów objętych ubezpieczeniem i przekazujemy informację o zmianach w wysokości limitów, które mogą zostać zwiększone lub zmniejszone w zależności od zmiany sytuacji.
 5. Windykacja i wypłata odszkodowania
  W przypadku nieotrzymania od kontrahenta płatności w terminie wskazanym w kontrakcie lub na fakturze, zwracasz się do nas o podjęcie działań windykacyjnych wobec opóźniającego się odbiorcy. Gdy działania windykacyjne nie przyniosą oczekiwanych efektów wypłacamy odszkodowanie, jeśli warunki ubezpieczenia zostały spełnione.
Ile to kosztuje?
Przykład: Korzystając z ubezpieczenia należności eksportowych Polisa bez Granic możesz ubezpieczyć sprzedaż z 60-dniowym terminem płatności o wartości 150 000 zł do kontrahenta w Wietnamie już od 756 zł*.
*Wynik kalkulacji nie jest wiążący i nie stanowi oferty handlowej. Kalkulacja nie uwzględnia składki minimalnej
Przejdź do kalkulatora

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Bez względu na to czy:

 • jesteś małą firmą, albo dużym przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji na rynku,
 • eksporterem albo firmą działającą wyłącznie lokalnie,
 • chcesz ubezpieczyć pojedynczy kontrakt albo cały portfel odbiorców,

mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Ubezpieczenie należności oferowane przez KUKE
Europolisa

Proste, wystandaryzowane ubezpieczenie pozwalające ubezpieczyć pojedynczą transakcję lub wybranego kontrahenta. Ochrona obejmuje należności od kontrahentów z 41 krajów, w tym Polski.

Dowiedz się więcej
Polisa bez Granic

Ubezpieczenie sprzedaży eksportowej do 160 krajów (poza Unią Europejską i rynkami wysokorozwiniętymi takimi jak USA, Kanada, Japonia czy Australia). Możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową pojedynczych kontrahentów.

Dowiedz się więcej
Pakiet

Kompleksowe, indywidualnie dopasowane ubezpieczenie całego portfela krajowych i/lub zagranicznych odbiorców z krajów Unii Europejskiej oraz wysokorozwiniętych rynków takich jak USA, Kanada, Japonia czy Australia.

Dowiedz się więcej
Polisa Bezpieczny Kontrakt

Ubezpieczenie pojedynczego, dużego kontraktu eksportowego. Odroczony termin płatności za dostarczony towar lub zrealizowaną usługę nie może przekroczyć okresu dwóch lat.

Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie kredytu dostawcy

Ubezpieczenie pojedynczego kontraktu eksportowego o znacznej wartości. Okres kredytowania zagranicznego odbiorcy wynosi dwa lub więcej lat.

Dowiedz się więcej
Dobierzemy pakiet rozwiązań
Umów się na rozmowę
KUKE oferuje zestaw odpowiednio dobranych narzędzi do zabezpieczenia finansów firmy

Historie sukcesów

Dlaczego KUKE?
Pewny partner w biznesie
Od blisko 30 lat ubezpieczamy transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferujemy usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dowiedz się więcej
Często zadawane pytania
Zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi
Znajdź potrzebny dokument
Dokumenty, wnioski, formularze

Pobierz formularze, ogólne warunki ubezpieczenia oraz inne dokumenty, które pomogą Ci złożyć wniosek o ubezpieczenie lub udzielenie gwarancji.

Dokumenty do pobrania

Oferowane rozwiązania

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne