BGK i KUKE wspierają afrykański kontrakt Wieltonu

Bank Gospodarstwa Krajowego pomógł w eksporcie na kolejny rynek zagraniczny – do Wybrzeża Kości Słoniowej. Firma Wielton S.A. sprzeda tam swoje naczepy, ubezpieczając transakcję w KUKE. Teraz BGK wykupuje wierzytelności z tego kontraktu. Dla Wieltonu, banku i KUKE to już kolejna wspólna transakcja na tym kontynencie.

BGK wykupuje wierzytelności z kontraktu eksportowego polskiej firmy Wielton S.A. i tym samym wspiera dostarczenie 25 naczep producenta do Wybrzeża Kości Słoniowej. Bez instrumentów oferowanych przez polski bank rozwoju ekspansja na niektóre rynki byłaby niemożliwa lub bardzo trudna.

Afryka to trudny, ale obiecujący rynek, w którym Grupa Wielton dostrzega potencjał dalszego rozwoju. Z każdym rokiem Wielton Afryka, spółka powołana w 2017 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, sukcesywnie zwiększa swoją sprzedaż, wchodząc na nowe rynki i intensywnie rozbudowując sieć sprzedaży. Spółka koncentruje się także na rozwoju produktów odpowiadających potrzebom rynku afrykańskiego. Oferuje pojazdy o solidnej konstrukcji i wysokiej jakości wykonania, które posiadają zoptymalizowaną masę własną pozwalającą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych np. poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. Wielton Afryka skupia swoje działania na wprowadzeniu nowych produktów i poprawie ich dostępności, usprawniając łańcuch dostaw i usług dla swoich klientów. Oprócz szerokiej gamy produktów, proponuje również swoim klientom narzędzia wsparcia, takie jak finansowanie projektów akwizycyjnych, wydajna obsługa posprzedażowa oraz profesjonale doradztwo. Realizacja zamówień od dużych klientów i liderów w branży transportowej rynku afrykańskiego w ramach finansowania sprzedaży eksportowej jest możliwa dzięki współpracy z instytucjami finansowymi Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wspierającymi polski eksport: Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) współpracującego z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Pomoc ta gwarantuje bezpieczny przebieg transakcji z klientem i wpływa na realny rozwój spółki Wielton Afryka – mówi Artur Pietrzak, dyrektor Wielton Afryka.

Potencjał do podobnego rozwoju widzą też inne firmy i coraz częściej eksportują swoje produkty na rynek afrykański. Dane za 2019 r. wskazują na około 25 proc. wzrost w handlu. Obecnie udział Afryki w całkowitym eksporcie polskich towarów wynosi około 1 proc.

Banki

Jesteśmy partnerem w ubezpieczaniu i finansowaniu handlu zagranicznego.

  • Zdejmujemy ryzyko z banków finansujących eksport.
  • Zwiększamy możliwości kredytowania w Polsce, jak i za granicą.
Dowiedz się więcej

Wspieramy klientów na kolejnym, siedemdziesiątym już rynku. W ostatnich dwóch latach pomogliśmy naszym klientom aż na siedmiu rynkach afrykańskich. W Afryce kryje się bardzo duży potencjał. To piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskać finansowe wsparcie transakcji w BGK. Jednym z naszych zadań jest wzmacnianie pozycji Polski i polskich firm za granicą i biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Afryki na pewno będziemy wspierać i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania obecności na tym kontynencie. Współpraca z nami to dla eksporterów m. in. większe bezpieczeństwo transakcji oraz profity ekonomiczne w postaci niższych kosztów transakcji i zapewnienia płynności finansowej – mówi Karol Jakubaszek, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK.

Pomóc w zwiększaniu eksportu na rynki perspektywiczne, choć wydające się egzotycznymi, oferują też KUKE i PAIH. Ubezpieczenie kontraktu przez KUKE w połączeniu z finansowaniem pozyskanym z polskiego banku rozwoju daje eksporterom kluczowy instrument do ekspansji na perspektywicznych, choć wciąż ryzykownych, rynkach afrykańskich.

Od lat obejmujemy ochroną transakcje dotyczące eksportu zarówno dóbr inwestycyjnych, jak i produktów szybkozbywalnych do wielu krajów na tym kontynencie. Staramy się być równie aktywni na tamtejszych rynkach jak agencje kredytów eksportowych z innych państw obecne tam od dziesięcioleci. Ciągle wzbogacamy ofertę, by zapewniać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb polskich eksporterów. Oprócz klasycznych ubezpieczeń należności lub kredytu dostarczamy pakiety gwarancji kontraktowych i regwarancji, gwarancji dotyczących prefinansowania eksportu czy zapłaty należności związanych z akredytywami. Oferujemy też ubezpieczenie inwestycji bezpośrednich za granicą, mogące być świetnym zabezpieczeniem kredytu akwizycyjnego. Pomimo pandemii nasi eksporterzy kontynuują sprzedaż na rynkach Afryki i mamy nadzieję na szybką realizację negocjowanych obecnie kolejnych transakcji, które jesteśmy gotowi objąć ochroną – mówi Adam Grzybowski z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Rozwiązania dla dużych firm

Zarządzaj kompleksowo ryzykiem kredytowym oraz inwestycyjnym w firmie.

  • Nasze rozwiązania dostosowujemy indywidualnie do potrzeb Twojego biznesu.
  • Od 30 lat wspieramy ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej

PAIH poprzez sieć biur zagranicznych może udzielić niezbędnych informacji o rynku i pomoże właściwie się przygotować do eksportu.

Wybrzeże Kości Słoniowej to najbardziej zróżnicowana i najszybciej rozwijająca się gospodarka Afryki Zachodniej. Swoją silną pozycję zawdzięcza dobrze rozwiniętej infrastrukturze logistycznej - międzynarodowe lotnisko, drugi największy na wybrzeżu Atlantyku port - zaraz po Lagos, oraz linia kolejowa łącząca kraj z innymi rynkami regionu. To wszytko sprawia, że rynek ten jest coraz częściej postrzegany przez europejskie firmy jako brama do ich rozwoju w Afryce Zachodniej – mówi Thomas Amari, kierownik ZBH w Abidżanie, PAIH.

KUKE, PAIH oraz BGK udzielają eksporterom wsparcia i stwarzają możliwość lepszego konkurowania na rynkach międzynarodowych. Firmy, takie jak Wielton S.A., mogą dzięki temu rozszerzyć działalność na nowe rynki i podnieść atrakcyjność oraz konkurencyjność swoich ofert eksportowych.

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne