Kolejne rozwiązanie KUKE i BGK dla eksporterów

KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę, dzięki której klienci banku zyskali dostęp do atrakcyjnego finansowania wspierającego ich inwestycje w rozwój potencjału eksportowego.

Porozumienie jest następstwem zawartej w lutym umowy o oferowaniu przez BGK rozwiązań z systemu wsparcia eksportu KUKE. Przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem dotychczasowej działalności eksportowej lub firmy, które planują rozpoczęcie sprzedaży na zagraniczne rynki, mogą otrzymać na ten cel kredyty inwestycyjne, których spłatę zagwarantuje KUKE. Instrumenty te, wyposażone w gwarancje Skarbu Państwa, zabezpieczają bankowi spłatę do 80 proc. wartości finansowania udzielonego na realizację inwestycji w Polsce. W efekcie oznacza to, że przedsiębiorcy mogą na atrakcyjnych warunkach sfinansować inwestycję, której celem jest zwiększenie lub stworzenie możliwości produkcyjnych towarów przeznaczonych na eksport, np. wybudowanie nowej hali, kupno terenu, linii produkcyjnej lub maszyn. 

Od lewej: Janusz Władyczak (prezes KUKE), Katarzyna Kowalska (wiceprezes KUKE), Radosław Kwiecień (członek zarządu BGK) i Włodzimierz Kocon (wiceprezes BGK)

„Jednym z filarów strategii BGK jest współpraca i biznes międzynarodowy. Wspieramy polskich przedsiębiorców na ponad 80 rynkach zagranicznych. Ten produkt to kolejny element, który pomoże konkurować naszym firmom w światowym handlu.” 

Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w BGK

„BGK jest jednym z naszych najważniejszych partnerów po stronie instytucji finansujących polskich eksporterów. Widzimy ogromny potencjał do współdziałania na rzecz wspierania ich inwestycji w możliwości wytwórcze i innowacje, które zwiększą ich szanse na ekspansję na międzynarodowych rynkach. Skorzystanie z naszej wspólnej oferty na pewno ułatwi im konkurowanie w coraz trudniejszym otoczeniu, ponieważ niewiele państw zapewnia tak szerokie spektrum instrumentów pomocowych zapewniających wsparcie inwestycji również na rodzimym rynku. Oferta jest dostosowana zarówno dla mniejszych, jak i największych przedsiębiorstw, niezależnie od profilu działalności."

Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE

Gwarancje mogą objąć projekty, które:

  • są realizowane przez przedsiębiorstwo, którego suma przychodów ze sprzedaży eksportowej w wybranych trzech z pięciu ostatnich rocznych okresów sprawozdawczych przed udzieleniem gwarancji stanowi nie mniej niż 20 proc. przychodów;
  • lub inwestycja w ciągu trzech lat po ukończeniu wygeneruje minimum 20 proc. przychodów ze sprzedaży na eksport.

Minimalna wartość kredytu to 5 mln zł, a maksymalna długość jego spłaty wynosi 14 lat.

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne