KUKE będzie mocniej wspierać handel i inwestycje z Japonią i Grecją

Umowy z agencjami wsparcia eksportu Japonii i Grecji mają na celu ożywienie wzajemnego handlu, przyciągniecie do Polski kolejnych inwestycji nastawionych na eksport, włączenie krajowych firm w łańcuchy dostaw zagranicznych koncernów oraz zapewnienie wsparcia dla współdziałania firm na rynkach trzecich.

W ostatnich dniach KUKE podpisała porozumienia o współpracy ze swoimi odpowiednikami z Japonii (NEXI – Nippon Export and Investment Insurance) i Grecji (ECG – Export Credit Greece), aby skuteczniej wspierać rodzimych przedsiębiorców w ich międzynarodowej ekspansji i inwestycjach. Umowy umożliwiają m.in. wymianę informacji o sytuacji na rynkach, na których druga strona zdobyła większe doświadczenie, np. w zakresie weryfikacji kontrahentów i odzyskiwania należności, oraz dzielenie się wiedzą na temat efektywności różnych instrumentów wsparcia.

Przede wszystkim mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy kolejne japońskie i greckie spółki będą inwestowały w naszym kraju, by stąd prowadzić działalność eksportową na inne rynki. Jednocześnie mamy pewność, że nasi partnerzy pomogą polskim firmom szukających biznesowych szans na tamtejszych rynkach. Z NEXI prowadziliśmy bardzo konkretne rozmowy, by więcej krajowych firm zostało włączonych w globalne łańcuchy dostaw japońskich koncernów. Liczymy też, że częściej będzie dochodziło do kooperacji firm z obu państw na rynkach trzecich, np. w Ukrainie. Wyjątkowe zaangażowanie widać tu szczególnie ze strony Japonii, włącznie z obietnicami pomocy kapitałowej dla krajów „frontowych".

Janusz Władyczak, Prezes KUKE

Podpisanie porozumienia z NEXI odbyło się podczas wizyty ministra gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshiego Nishimury w Warszawie. Z ECG umowa została sygnowana w trakcie wiosennej sesji Unii Berneńskiej skupiającej państwowe agencje wsparcia eksportu oraz prywatnych ubezpieczycieli handlu i inwestycji z całego świata. 

Umowa z KUKE zbliża do siebie nasze agencje. W tych czasach, które charakteryzują się niestabilnością i zwiększonym ryzykiem w eksporcie, kontynuujemy nawiązywanie strategicznych partnerstw wspierających greckich eksporterów. Polski rynek cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem greckich firm. Wymiana informacji, know-how i ciągła komunikacja wzmocnią współpracę obu krajów. Z naszej strony pozostajemy do dyspozycji zespołu KUKE, aby wesprzeć działalność polskich firm na rynku greckim.

Gregory Stamatopoulos, prezes ECG

NEXI zapewnia ubezpieczenie handlu i inwestycji japońskich firm oraz wspiera ich działalność zagraniczną. Mam szczerą nadzieję, że umowa między nami wzmocni biznes między Japonią a Polską, a także ułatwi transakcje z Polski do krajów trzecich.

Hidenobu Teramura, członek zarządu NEXI

W przypadku współpracy na rynkach trzecich agencje będą wspólne wspierać inwestycje z udziałem krajowych podmiotów, mobilizując finansowanie i reasekurując ryzyko takich projektów. Ubezpieczony przez KUKE eksport do Grecji zwiększył się w ubiegłym roku o połowę, a do Japonii o 36 proc.

KUKE podpisała dotychczas umowy z ponad 40 publicznymi agencjami wsparcia eksportu. 

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne