KUKE i Bank BNP Paribas wspierają ekspansję Boryszewa w segmencie automotive

Boryszew, jeden z największych producentów części samochodowych w Polsce, otrzymał od Banku BNP Paribas finansowanie obejmujące dwa kredyty o łącznej wartości 200 mln zł. Pozwoli ono spółce na zwiększenie i unowocześnienie mocy wytwórczych w fabryce w Toruniu oraz w zakładach w Meksyku. Pozyskanie środków było możliwe dzięki wykorzystaniu wprowadzonych niedawno przez KUKE instrumentów wspierających polskich eksporterów.

Pierwsze wykorzystanie nowego instrumentu wspierającego eksport

Boryszew będzie pierwszym polskim eksporterem, którego kredyt przeznaczony na dokonanie bezpośredniej inwestycji zagranicznej i jego spłata zostały ubezpieczone w KUKE. Finansowanie udzielone przez Bank BNP Paribas umożliwi rozwój zakładu w Meksyku o linię do produkcji przewodów klimatyzacyjnych dla producentów aut elektrycznych. Dzięki ubezpieczeniu ryzyko ponoszone przez bank zostało znacząco ograniczone, przez co miał on większy potencjał w udzielaniu finansowania.

"Krajowi eksporterzy i finansujące ich banki mają do dyspozycji doskonały instrument, który pozwala im prowadzić aktywniejszą i przede wszystkim bezpieczną ekspansję na zagranicznych rynkach. W dobie regionalizacji produkcji i skracania łańcuchów dostaw na znaczeniu będą zyskiwać inwestycje w krajach, które położone są blisko głównych centrów przemysłowych, takich jak Europa Zachodnia, USA czy Chiny. Globalni producenci, chcąc zwiększyć swoją odporność na rynkowe zawirowania, które przyniosła m.in. pandemia, będą wybierać poddostawców mających produkcję zlokalizowaną blisko ich kluczowych zakładów. Dlatego polskie firmy, chcące korzystać na współpracy z największymi koncernami, będą musiały posiadać zakłady na różnych kontynentach".

Janusz Władyczak, prezes KUKE

"Poprzez udzielane finansowanie umożliwiamy polskim spółkom wykorzystywanie ich potencjału do rozwoju zarówno w kraju jak i za granicą. Boryszew jest tego znakomitym przykładem. Jego zakłady są ulokowane w krajach uważanych za potencjalnie największych wygranych nadchodzących zmian w globalnej wymianie handlowej, czyli w Meksyku, Brazylii, Azji Południowowschodniej i Indiach. Działając wspólnie z KUKE oraz wykorzystując globalną sieć Grupy BNP Paribas, jesteśmy w stanie sprawić, że ekspansja inwestycyjna polskich firm na odległych rynkach będzie efektywna, bezpieczna i korzystna również dla całej polskiej gospodarki. Pomimo sporych zawirowań, jakie podczas pandemii dotknęły branżę motoryzacyjną, wierzymy, że ma ona przed sobą doskonałe perspektywy związane z rewolucją technologiczną wynikającą z elektromobilności".

Agnieszka Wolska, wiceprezes Banku BNP Paribas

Polskie inwestycje za granicą

W najnowszym raporcie PFR TFI, PwC i KUKE poświęconym perspektywicznym kierunkom inwestycyjnym dla polskich firm na pierwszym miejscu w praktycznie wszystkich kategoriach znajdują się Indie. Na wysokich miejscach z krajów pozaeuropejskich znajdziemy m.in. Izrael, Chile, Koreę Południową, Tajlandię, Malezję, Maroko i Turcję.

Według raportu, w 2020 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne w branży motoryzacyjnej przekroczyły 20 mld dolarów. Polska od lat specjalizuje się w produkcji części do aut – to nasza największa pozycja eksportowa, dająca nam 5. miejsce w tej kategorii wśród krajów Unii Europejskiej. 

Ubezpieczenie inwestycji w Polsce generującej eksport

Boryszew inwestuje także w rozwój krajowych zakładów z branży automotive. Środki udzielone przez Bank BNP Paribas w ramach drugiego kredytu pozwolą na zakup nowych linii produkcyjnych i urządzeń do fabryki w Toruniu, gdzie będą powstawać elementy klimatyzacji montowane w samochodach elektrycznych. Wartość tej inwestycji sięga 20 mln euro. Tutaj KUKE udzieli gwarancji ubezpieczeniowej dla kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji krajowej generującej eksport. Warto podkreślić, że udział eksportu w przychodach Grupy Boryszew przekracza w ostatnich latach 60 proc., a dla pozyskania tego instrumentu w KUKE wystarczy poziom 20 proc. To kolejne wykorzystanie gwarancji KUKE dla wzmocnienia potencjału wytwórczego polskiego eksportera.

"Prowadzimy rozmowy o wspieraniu inwestycji krajowych i zagranicznych polskich firm z różnych branż. Dzięki naszym rozwiązaniom banki chętniej i na większą skalę mogą zaoferować finansowanie. Dla eksportera to korzyść w postaci mniejszych wymogów dotyczących zabezpieczeń czy możliwości zapewnienia sobie wyższych limitów kredytowych i gwarancyjnych. Wspólnie z bankami chcemy podtrzymywać skłonność polskich firm do inwestowania, w czasie gdy otoczenie rynkowe powoduje ogromną niepewność i zniechęca do przeznaczania środków na rozwój".

Janusz Władyczak, prezes KUKE

Grupa Boryszew jest największym polskim producentem w branży motoryzacyjnej. Co 10. samochód na świecie, a co 5. w Europie posiada części wyprodukowane w jednej z fabryk Grupy.

Rozwiązania dla dużych firm

Zarządzaj kompleksowo ryzykiem kredytowym oraz inwestycyjnym w firmie.

  • Nasze rozwiązania dostosowujemy indywidualnie do potrzeb Twojego biznesu.
  • Od 30 lat wspieramy ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne