KUKE ubezpieczyła eksportowe kontrakty Feerum o wartości 38 mln euro

KUKE objęła ochroną ubezpieczeniową należności spółki Feerum z tytułu trzech kontraktów zawartych z ukraińskim odbiorcą o łącznej wartości 38 mln euro.

W październiku i grudniu br. Feerum podpisała z firmą Epicentr K kolejne umowy na sprzedaż kompleksów silosów zbożowych za 38 mln euro. W ubiegłym roku KUKE ubezpieczyła kontrakty Feerum z tym samym odbiorcą o wartości 49 mln euro

"Obie firmy nawiązały współpracę pod koniec 2018 roku, kiedy to zawarły pierwsze dwie umowy również objęte ochroną ubezpieczeniową KUKE. Cieszymy się, że praktycznie od samego początku mogliśmy wspierać polskiego producenta w jego ekspansji na Ukrainie. Dzięki ubezpieczeniu kontraktów, możliwe jest ich sfinansowanie przez wybraną przez Feerum instytucję finansową. Na Ukrainie sytuacja gospodarcza się poprawia, więc wiele zagranicznych koncernów konkuruje coraz mocniej o zdobycie jak najlepszej pozycji na tamtejszym rynku. Jedną z kluczowych kwestii podczas negocjacji z lokalnymi kontrahentami jest zapewnienie im finansowania w atrakcyjnej cenie" – powiedział Piotr Maciaszek, dyrektor departamentu ubezpieczeń i współpracy międzynarodowej KUKE.

Transakcje realizowane będą w formule tzw. kredytu dostawcy pomiędzy Feerum i Epicentr K. Polisa KUKE minimalizuje ryzyko po stronie instytucji finansowej wykupującej wierzytelności oraz obniża koszty finansowania. W przypadku urzeczywistnienia się zdarzeń wywołujących szkodę, stanowiących ryzyko polityczne, KUKE gwarantuje pokrycie w wysokości 100 proc. ubezpieczonych należności, a w przypadku ryzyka handlowego jest to 95 proc. 

Polski dostawca zaprojektuje, wyprodukuje i dostarczy silosy, a także zapewni serwis gwarancyjny i szkolenie pracowników ukraińskiego inwestora. 

Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych. Spółka zadebiutowała na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2013 r. W ciągu ostatniego roku jej kurs wzrósł o prawie 30 proc.

Duże firmy

Zarządzaj kompleksowo ryzykiem kredytowym oraz inwestycyjnym w firmie.

  • Nasze rozwiązania dostosowujemy indywidualnie do potrzeb Twojego biznesu.
  • Wspieramy zrównoważony rozwój polskich przedsiębiorstw i ich ekspansję zagraniczną.
Dowiedz się więcej

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne