Polisa bez Granic: pełne ubezpieczenie od ryzyka na 160 rynkach

Na kryzys gospodarczy wywołany pandemią KUKE odpowiada Polisą bez Granic – nowym ubezpieczeniem z gwarancją Skarbu Państwa, obejmującym eksport do 160 krajów i pokrywającym nie tylko ryzyko handlowe, ale też polityczne i siły wyższej.

Pandemia, powodując głęboki kryzys gospodarczy, znacząco ograniczyła wymianę handlową między krajami, a tym samym utrudniła polskim eksporterom kontynuację ekspansji zagranicznej. Pojawiły się dodatkowe ryzyka, jak wprowadzanie obostrzeń w kraju kontrahenta z powodu koronawirusa, które mogą spowodować brak zapłaty za otrzymany towar. Dlatego KUKE oferuje nowe rozwiązanie, które pozwoli skutecznie zabezpieczyć sprzedaż do 160 państw, włączając w to liczne rynki nieubezpieczane przez inne towarzystwa. Lista obejmuje takie kraje, jak: Rosja, Białoruś, Chiny, Arabia Saudyjska, Meksyk, Algieria, Nigeria, Wietnam oraz wiele innych państw Azji, Afryki i Ameryki Środkowej i Południowej.

Największe zalety nowego instrumentu to jego zakres geograficzny, szerokie spektrum ubezpieczenia pokrywającego również ryzyko polityczne i siły wyższej, w tym pandemii, oraz bezpłatna ocena i monitoring ryzyka, jak też windykacja należności. A wszystko w przejrzystej formule cenowej i dostępne online.

To idealne rozwiązanie na wyjątkowo niepewne czasy, z wieloma nieosiągalnymi dotąd funkcjonalnościami. Zakres geograficzny oraz opcja ubezpieczenia sprzedaży prowadzonej przez spółki zależne polskich podmiotów zarejestrowane w innych państwach nie mają sobie równych na rynku. Od dzisiaj możliwe jest wsparcie nie tylko tych, którzy w ostatnich latach podbijali zagraniczne rynki, sprzedając swoje produkty, ale też przejmowali tam konkurentów bądź budowali działalność od podstaw. Naturalnie, jak to w przypadku ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa, ten instrument ma najszerszy na rynku zakres ochrony: dotyczący ryzyka handlowego, politycznego, siły wyższej i braku płatności przez podmiot publiczny. Pozbawiony jest też stosowanego dotychczas wymogu krajowego pochodzenia sprzedawanego towaru – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

W przypadku sprzedaży do innych państw niebagatelną rolę odgrywa kwestia oceny ryzyka, jak i windykacji. Wielu przedsiębiorców ma problemy z odzyskaniem należności w naszym kraju, nie mówiąc o odległych i uznawanych za egzotyczne rynkach. KUKE natomiast zapewnia najpierw bezpłatną ocenę ryzyka, potem jego monitoring, a w konsekwencji darmową i skuteczną windykację należności, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z międzynarodowymi firmami zajmującymi się tą działalnością. Dodatkowo eksporter płaci za faktycznie zrealizowaną sprzedaż, a nie od wielkości przyznanego limitu. Składka naliczana jest miesięcznie od wartości zgłoszonych obrotów, a w przypadku braku sprzedaży pobierana jest składka minimalna w wysokości zaledwie 30 zł (do 500 tys. zł przyznanego limitu) lub 120 zł (powyżej 500 tys. zł). Wkład własny eksportera w szkodzie został ustalony na niskim poziomie 5 proc.

Ubezpieczenie należności

Zabezpiecz się przed ryzykiem nieotrzymania płatności od kontrahenta.

  • Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów.
  • Eksportuj bezpiecznie nawet do najodleglejszych zakątków świata.
Dowiedz się więcej

Wiedząc jak wymagające warunki panują na rynkach, staraliśmy się, by ten instrument był jak najbardziej elastyczny, by każda firma, niezależnie od branży, wielkości czy kraju importera mogła dobrać optymalne parametry ubezpieczenia. Tak więc dajemy do wyboru dodatkowe rozwiązania, w tym możliwość ubezpieczenia ryzyka produkcji, czyli zwrot kosztów realizacji zamówienia, jeżeli kontrakt został zerwany przez zamawiającego, lub opcję wykupienia dodatkowego limitu kredytowego. Co więcej, istnieje możliwość ubezpieczenia pojedynczego kontrahenta, na co nieczęsto zgadzają się firmy ubezpieczające należności. Warto też pamiętać, że uzyskanie ubezpieczenia oznacza większą wiarygodność np. przed bankami, co przekłada się na lepsze warunki finansowania własnej działalności eksportowej, jak i możliwość uzyskania finansowania faktur w formie faktoringu pełnego. Polisa bez Granic to odpowiedź KUKE nie tylko na obecne zawirowania rynkowe związane z pandemią, ale też podwyższoną w ostatnich latach niepewność w międzynarodowym handlu. Eksporterzy sprzedający na bardziej ryzykowne rynki, którzy od lat korzystali w KUKE z Polisy na Wschód, teraz otrzymują nowe ubezpieczenie wzbogacone o atrakcyjne rozwiązania – podkreśla Janusz Władyczak.

Co bardzo ważne, cały proces zawarcia o obsługi polisy odbywa się online – do podpisania umowy można wykorzystać podpis elektroniczny - zarządzać można zaś za pomocą portalu klienta i otrzymywać dokumentację oraz faktury elektronicznie.

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne