Ponad 5 mld zł eksportu z ubezpieczeniem KUKE GAP EX

Sprzedaż o wartości ponad 5 mld zł ubezpieczyli polscy eksporterzy, korzystając ze specjalnych rozwiązań GAP EX i GAP EX+ wprowadzonych na czas pandemii, które pozostaną w ofercie KUKE do końca marca 2022 r.

5 mld zł ubezpieczonego eksportu

W ciągu półtora roku od maja 2020 r. do października 2021 r. ponad 200 polskich firm skorzystało z rozwiązań GAP EX i GAP EX+, ubezpieczając transakcje eksportowe o wartości ponad 5 mld zł. Ich towary i usługi trafiły do 1300 kontrahentów z Unii Europejskiej oraz z innych państw należących Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jak Kanada, Norwegia, USA czy Australia. Zgodnie z najnowszymi decyzjami Komisji Europejskiej dotyczącymi pomocy dla przedsiębiorców w czasie pandemii, oba instrumenty będą w ofercie KUKE do końca marca 2022 r., o trzy miesiące dłużej niż wcześniej zakładano. 

Elżbieta Kacprzykowska, dyrektor Departamentu Sprzedaży KUKE

Elżbieta Kacprzykowska, dyrektor Departamentu Sprzedaży KUKE:

„Decyzja Komisji umożliwiająca stosowanie państwowych gwarancji w ubezpieczaniu eksportu do krajów najbardziej rozwiniętych pokazuje, że pomimo ożywienia sytuacja w światowej gospodarce jest wciąż niepewna i istnieją poważne ryzyka dla wymiany handlowej. Ekonomiści, obserwując wprowadzanie przez rządy nowych obostrzeń, obniżają prognozy wzrostu na nadchodzące kwartały dla kolejnych państw. Należy też mieć świadomość, że coraz więcej krajów redukuje programy wsparcia dla biznesu, co może spowodować w niedalekiej przyszłości wzrost liczby niewypłacalności. Dlatego w tak zmiennym otoczeniu rekomendujemy polskim eksporterom korzystanie z ubezpieczeń należności, w tym z wciąż dostępnych rozwiązań GAP EX i GAP EX+.”

Top 10 rynków eksportowych i kluczowe branże 

Najwięcej sprzedaży objętej tym rodzajem ochrony trafiło do odbiorców z Niemiec (16 proc.), Francji (14 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.) i Włoch (10 proc.). W pierwszej „10” są też cztery kraje naszego regionu: Rumunia, Czechy, Słowacja i Litwa. Najchętniej z ubezpieczeń korzystali krajowi producenci tworzyw sztucznych, odpowiadający za niemal 1/5 wartości przyznanych przez KUKE limitów. Branża hutnicza i metalowa łącznie oraz spożywcza mają po 15 proc. udziałów w portfelu. Istotne (ok. 5-proc.) udziały posiadają też: transport, meble, budowlanka i przemysł motoryzacyjny.

Spadek wolumenu globalnej wymiany towarowej

Światowa Organizacja Handlu podała wczoraj, że w III kwartale wolumen globalnej wymiany towarowej spadł o 0,8 proc. po czterech kwartałach silnych wzrostów. Według WTO stoją za tym problemy w łańcuchach dostaw, braki materiałów i komponentów oraz rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Spadek eksportu zanotowano praktycznie na całym świecie poza Wspólnotą Niepodległych Państw. W Europie import spadł o 0,5 proc. w porównaniu z II kwartałem (wynik wyrównany sezonowo), choć oczekiwano wzrostu o 2,6 proc. W Ameryce Północnej (gdzie również trafiają towary ubezpieczane w ramach GAP EX) import wzrósł jednak o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym. Pomimo spadku wolumenu handlu, znacząco podniosła się wartość wymiany na skutek szybko rosnących cen – ogółem o 24 proc. w skali roku.

Rozwiązania GAP EX z gwarancjami Skarbu Państwa są przeznaczone dla eksporterów, którzy nie mogą zapewnić sobie ubezpieczeń na zasadach komercyjnych dla dotychczasowych kontraktów albo widzą możliwość zwiększenia zagranicznej sprzedaży. Od początku oferowania produktu liczba zgłaszanych przez eksporterów szkód utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Ubezpieczenie należności

Zabezpiecz się przed ryzykiem nieotrzymania płatności od kontrahenta.

  • Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów.
  • Eksportuj bezpiecznie nawet do najodleglejszych zakątków świata.
Dowiedz się więcej

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne