Solaris podbija europejskie miasta z pomocą KUKE i Santander Bank Polska

Solaris wygrał przetarg na dostawę autobusów dla Madrytu i Barcelony, korzystając z finansowego wsparcia KUKE i Santander Bank Polska.

Polscy turyści, którzy wraz z powrotem swobody podróżowania po pandemii zdecydują się wybrać do Madrytu, będą mogli przemieszczać się po stolicy Hiszpanii autobusami polskiej marki Solaris. Firma wygrała właśnie kontrakt na dostawę 250 pojazdów napędzanych gazem CNG dla przedsiębiorstwa EMT, obsługującego komunikację miejską w hiszpańskiej stolicy. Rok wcześniej Solaris zwyciężył w przetargu na 30 pojazdów dla Barcelony. W obu przypadkach Solaris stawał do rywalizacji z innymi producentami, korzystając ze wsparcia finansowego KUKE i Santander Bank Polska. 

"Solaris jest doskonale rozpoznawalną marką nie tylko w naszym kraju, ale startuje i wygrywa w przetargach w całej Europie, stając się coraz bardziej znaczącym polskim eksporterem. W KUKE wypracowaliśmy rozwiązanie zapewniające zabezpieczenia kontraktów eksportowych spółki, które wymagają często gwarancji wystawianych przez banki lokalne. Wtedy KUKE przejmuje ryzyko od tych instytucji. W przypadku umów na dostawy autobusów Solarisa do Madrytu i Barcelony zastosowaliśmy takie rozwiązanie wspólnie z Grupą Santander" – podkreśla Kinga Zychowicz z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE. 

Wartość kontraktu w Madrycie wynosi 68,6 mln euro, a w Barcelonie 10,4 mln euro.

"Gwarancje bankowe są ważnym elementem w działalności Solarisa. Przy współpracy z KUKE przyznaliśmy naszemu klientowi linię gwarancyjną odpowiadającą jego zaawansowanym potrzebom. Cieszymy się, że mogliśmy połączyć siły z KUKE oraz wykorzystać doświadczenie i silną pozycję rynkową banków Grupy Santander zarówno w Polsce jak i Hiszpanii. Wierzymy, że jest to rozwiązanie, które z powodzeniem będziemy stosować na wielu innych rynkach eksportowych naszych klientów" – dodaje Jacek Moćko, trade finance manager w Santander Bank Polska.

W ubiegłym roku Solaris podpisał umowę z zarządem Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie na dostarczenie 70 pojazdów napędzanych gazem CNG dla stolicy. Wartość zamówienia, na które KUKE udzieliła gwarancji należytego wykonania kontraktu, to 116 mln zł.

KUKE od lat wspiera projekty realizowane przez polskich przedsiębiorców poza granicami naszego kraju, zarówno poprzez wystawienie gwarancji bezpośrednich lub regwarancji dla gwarancji wystawionych przez banki. Niedawno ubezpieczyciel zmodyfikował ofertę eksportowych gwarancji kontraktowych udzielanych ze wsparciem Skarbu Państwa, upraszczając związane z nimi procedury i wymogi dokumentowe oraz poszerzając zakres objętych nimi towarów i usług jak i możliwości ich stosowania. 

Gwarancje ubezpieczeniowe

Startuj w przetargach i realizuj kontrakty bez zamrażania gotówki na zabezpieczenia wymagane przez inwestora.

  • Gwarancje KUKE zwiększają Twoją wiarygodność w oczach kontrahenta.
  • Gwarancje ubezpieczeniowe to mocne zabezpieczenie honorowane przez zagranicznych partnerów biznesowych.
Dowiedz się więcej

"Gwarancje KUKE niosą korzyści zarówno dla eksportera jak i finansującego go banku, czy to polskiego czy zagranicznego. Dzięki regwarancji KUKE bank może zabezpieczyć do 80 proc. przyjętego zobowiązania i tym samym zmniejszyć swoje ryzyko pojedynczej gwarancji do zaledwie 20 proc. lub przy zachowaniu pierwotnego poziomu ryzyka może zwiększyć pięciokrotnie swój limit przypadający na eksportera. W efekcie eksporter jest w stanie pozyskiwać dalsze finansowanie na rozwój" – zaznacza Kinga Zychowicz z KUKE. 

W 2020 r. KUKE wsparła swoimi gwarancjami 62 projekty eksportowe o wartości ponad 5 mld zł. Łączna suma udzielonych gwarancji rośnie w ostatnich latach dynamicznie. W 2019 r. wyniosła 395 mln zł, a rok później – pomimo pandemii – 460 mln zł.

Rozwiązania dla dużych firm

Zarządzaj kompleksowo ryzykiem kredytowym oraz inwestycyjnym w firmie.

  • Nasze rozwiązania dostosowujemy indywidualnie do potrzeb Twojego biznesu.
  • Od 30 lat wspieramy ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne