Cisza przed burzą
Od roku liczba firm mających problemy z regulowaniem należności jest relatywnie stabilna, pomimo pogarszającego się w ostatnich miesiącach otoczenia makroekonomicznego. Nasilenia zjawiska niewypłacalności w sektorze przedsiębiorstw oczekujemy w przyszłym roku – rośnie bowiem szybko wartość opóźnionych płatności, o których windykację od kontrahentów wnioskują klienci KUKE.
W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy tego roku doszło do 43 upadłości przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 37 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Za to o 36 proc. do 28 przypadków wzrosła w ujęciu rocznym liczba ogłoszonych przez sąd restrukturyzacji.
Z możliwości zgłoszenia obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego skorzystało 280 firm (odpowiednio 192 w lipcu i 88 w sierpniu) – jest to nowa procedura restrukturyzacyjna, która weszła w życie od 1 grudnia 2021 r., dająca ochronę przed wierzycielami w celu przeprowadzenia szybkiej naprawy finansów przedsiębiorstwa.
W sumie 350 podmiotów dotknął w okresie wakacji stan niewypłacalności, skutkując przejściem w różne formy restrukturyzacji bądź bankructwem. Licząc skumulowaną wielkość z ostatnich 12 miesięcy, czyli od września 2021 r. do sierpnia br., niemal 2,2 tys. firm znalazło się w takiej sytuacji, przy czym samych upadłości ogłoszono 376. Poziom ponad 2 tys. niewypłacalnych podmiotów utrzymuje się od lata ubiegłego roku. Wówczas został on osiągnięty za sprawą wprowadzonego w czerwcu 2020 r. uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu, z którego chętnie korzystały spółki prawa handlowego, ale za 2/3 przypadków odpowiadały indywidualne działalności gospodarcze. Z ustanowionego w jego miejsce „ustalenia dnia układowego” jeszcze skrzętniej korzystają indywidualni przedsiębiorcy, których zgłoszenia do Krajowego Rejestru Zadłużonych stanowią 77 proc. obwieszczeń (od grudnia 830 spraw w porównaniu z 249 od spółek prawa handlowego).