KUKE gospodarzem debaty o finansowaniu eksportu na EKF w Sopocie

Krajowi i zagraniczni eksperci zaproszeni do debaty przez KUKE będą dyskutować o tym czego potrzebują banki aby angażować się w finansowanie eksporterów w Polsce i za granicą.

Eksport w takim kraju jak Polska jest zasadniczym czynnikiem determinującym modernizację gospodarki i sprzyjającym zwiększaniu dynamiki PKB. Zatem efektywniejsze wspieranie polskich eksporterów służy wzmocnieniu konkurencyjności gospodarki, szczególnie teraz w obliczu wyzwań, jakie w globalnym handlu przyniosła pandemia i jej konsekwencje, jak np. dotkliwe zakłócenia łańcuchów dostaw.

Działania na rzecz zwiększenia stopnia internacjonalizacji polskich firm powinna cechować współpraca państwowych instytucji rozwoju oraz komercyjnych instytucji finansowych. Czy polskie banki efektywnie wspierają swoich klientów w zagranicznej ekspansji? Co im przeszkadza, jakie widzą problemy przy udzielaniu finansowania inwestycyjnego dla eksporterów? W jaki sposób mogą obniżyć swoje ryzyko i chętniej finansować transakcje eksportowe oraz zachęcać klientów do internacjonalizacji działalności?

Według eksporterów, trudności w pozyskaniu finansowania są dla nich jednym z kluczowych wyzwań – obok braku długofalowego planowania, barier eksportowych (w tym związanych z marketingiem), konieczności dostosowania produktów i usług do wymagań zagranicznego rynku oraz braku wiedzy o warunkach dostępu do nich.

O receptach na te problemy będą dyskutować krajowi i zagraniczni eksperci zaproszeni do debaty przez KUKE, która drożyła w tym roku nowy system wsparcia eksportu.

Zdjęcie: Europejski Kongres Finansowy

Czego potrzebują banki aby angażować się w finansowanie eksporterów w Polsce i za granicą?

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

14 września, godz. 12:00-13:00 (sala Columbus CD)

  • Andrzej Juszczyński - Wiceprezes Zarządu, dyrektor finansowy, Boryszew S.A.
  • Andreas Klasen - Profesor Uniwersytetu w Offenburgu, dyrektor Instytutu Handlu i Innowacji
  • Ewa Kruchelska - Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej, Crist S.A.
  • Jerzy Kwieciński - Wiceprezes Zarządu Banku Pekao, nadzoruje Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej
  • Piotr Mietkowski - Członek rady nadzorczej, dyrektor zarządzający bankowości inwestycyjnej na Europę Środkową i Wschodnią, WNP, Grecję i Turcję, BNP Paribas
  • Janusz Władyczak - Prezes Zarządu, KUKE
  • Robert Zmiejko - Dyrektor Pionu Rozwoju Zagranicznego, Bank PKO BP
  • Moderator: Paweł Zielewski - Redaktor naczelny, miesięcznik Forbes

Oficjalna strona internetowa Europejskiego Kongresu Finansowego.

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne