KUKE i UKEF wspierają na kwotę 249 mln euro swoich eksporterów w projekcie farmy fotowoltaicznej w Turcji

KUKE i UK Export Finance (UKEF), czyli oficjalne agencje kredytów eksportowych z Polski i Wielkiej Brytanii, zagwarantowały finansowanie w wysokości 249 mln euro na budowę drugiej co do wielkości farmy fotowoltaicznej w Turcji. Inwestorem jest turecka firma z sektora energii odnawialnej Kalyon Enerji, a kredytodawcą Standard Chartered Bank.

Po uruchomieniu inwestycja będzie miała potencjał zasilania ponad 65 000 gospodarstw domowych energią odnawialną, tworząc jednocześnie nowe możliwości biznesowe dla polskich firm w Turcji oraz wspierając brytyjskie miejsca pracy w łańcuchu dostaw sektora energii odnawialnej.

Polscy eksporterzy dostarczą systemy bezpieczeństwa (w tym oprogramowanie i sprzęt) oraz elementy stalowe na potrzeby projektu. Ma to na celu stworzenie miejsc pracy w sektorach produkcji i logistyki. Ze strony brytyjskiej głównym dostawcą i wykonawcą będzie firma GE Vernova.

Finansowanie projektu na kwotę 249 mln euro jest gwarantowane w 100 proc. przez UKEF, z czego KUKE przejmie na siebie ryzyko spłaty w ramach reasekuracji ponad 122 mln euro, zapewniając tym samym udział polskich podmiotów w tej inwestycji.

„Naszą misją jest rozwój gospodarki, w tym poprzez zwiększenie eksportu, aby brytyjskie firmy mogły sprzedawać swoje towary i usługi światowej klasy na całym świecie. Ten projekt wesprze miejsca pracy i firmy w całym kraju, zwłaszcza w Midlands, i wesprze globalną transformację w kierunku czystszej energii. Pokazuje również, w jaki sposób brytyjskie finansowanie eksportu może pomóc firmom rozwijać się, eksportować i pobudzać wzrost gospodarczy”.

Gareth Thomas, minister ds. eksportu Wielkiej Brytanii

„Ta umowa w sektorze zielonych technologii dowodzi, że polskie firmy mają szerokie kompetencje i mogą dostarczać produkty i usługi najwyższej jakości. Dzięki wsparciu KUKE polskie podmioty coraz częściej uczestniczą w realizacji projektów infrastrukturalnych w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Mamy nadzieję ogłosić kolejne transakcje w tym roku ze znaczącym udziałem polskich firm, zaspokajając potrzeby inwestycyjne na całym świecie, a jednocześnie poprawiając jakość życia lokalnych społeczności."

Piotr Maciaszek, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Relacji Międzynarodowych, KUKE

„Mamy długoterminową, udaną współpracę z UK Export Finance w Turcji, co umożliwia GE Vernova dalsze oferowanie klientom konkurencyjnych rozwiązań finansowych dla technologii solarnych i magazynowania. GE Vernova pomogła dostarczyć około 2,8 GW mocy w fotowoltaice w Turcji dzięki rozszerzonemu zakresowi sprzętu i pakietowi usług. Jesteśmy dumni, że dostarczyliśmy kolejne przełomowe finansowanie w Turcji dzięki udanej współpracy z Kalyon Enerji i UK Export Finance”.

Uday Mathur, Global Leader, Capital Markets GE Vernova

„Jesteśmy dumni, że jesteśmy siłą napędową przejścia Turcji na czystą energię. W 2023 roku uruchomiliśmy elektrownię fotowoltaiczną Karapınar, która jest największą elektrownią tego typu w Turcji i Europie, generującą 11% energii solarnej wytwarzanej w Turcji. Jest to druga transakcja Kalyon Enerji z UKEF i GE Vernova, dotycząca drugiego co do wielkości projektu solarnego w Turcji do tej pory. Dzięki naszym partnerom biznesowym, inwestując w projekty energii odnawialnej nie tylko dostarczamy zrównoważone rozwiązania energetyczne, ale także tworzymy miejsca pracy i przyczyniamy się do niezależności energetycznej Turcji przy użyciu odnawialnych źródeł energii”.

Dr Murtaza Ata, CEO Kalyon Enerji

W skrócie:

• Finansowanie w wysokości 249 mln euro na projekt Kalyon’ Enerji zostanie zorganizowane i pozyskane za pośrednictwem Standard Chartered Bank, działającego jako główny organizator i pożyczkodawca.

• Finansowanie jest gwarantowane w 100 proc. przez UKEF, z ponad 122 milionami euro reasekuracji ze strony KUKE.

• To najnowsze finansowanie następuje po innych transakcjach, które Standard Chartered, UKEF i KUKE niedawno zrealizowały w Turcji, w tym kredyt w wysokości 1,027 mld euro na elektryfikację linii kolejowej między Yerköy i Kayseri oraz 2,4 mld euro na sfinansowanie projektu kolei dużych prędkości Ankara-Izmir.

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne