Polskie firmy przy wsparciu KUKE rozbudują uczelnię w Angoli
Polskie firmy coraz skuteczniej konkurują o duże kontrakty na rynkach afrykańskich, będąc w stanie oferować rozwiązania „pod klucz” nawet w dużych projektach infrastrukturalnych.
Najnowszym przykładem takiego sukcesu jest umowa na rozbudowę Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli pomiędzy rządem tego kraju a polską Grupą Quenda, która jako generalny wykonawca będzie odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie. W celu realizacji inwestycji stworzono konsorcjum polskich eksporterów, w którym rolę partnera pełni gdyńska firma Torhamer, odpowiedzialna m.in. za dostawy wyposażenia obiektów. Udział krajowych firm jest wsparty obecnością KUKE, która – jako agencja wsparcia eksportu – gwarantuje spłatę finansowania udzielonego władzom Angoli przez konsorcjum banków z brytyjskim Standard Chartered na czele.
Polscy wykonawcy będą odpowiedzialni za trzeci etap rozbudowy uczelni i jej wyposażenia. Standard Chartered Bank zapewnia rządowi Angoli finansowanie tego projektu w wysokości 73 mln dolarów.
Dla Grupy Quenda, która koncentruje się na projektach infrastrukturalnych w Afryce Subsaharyjskiej, ta inwestycja jest już trzecią realizowaną w Angoli, co udowadnia, że polski biznes, oferując połączenie konkurencyjnej oferty, kompetencji i finansowania, może skutecznie ubiegać się o ciekawe zlecenia.
Na kolejne międzynarodowe kontrakty, również w Afryce, liczy gdyńska firma Torhamer, która uczestniczy już m.in. w projektach na Litwie i w RPA.
Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe rozpoczęła działalność dydaktyczną w maju 2017 r. Jej stworzenie i pierwsze etapy budowy wsparł finansowo polski rząd. Było to największe przedsięwzięcie w obszarze edukacji prowadzone w Afryce przez kraj Unii Europejskiej.
Angola to drugi w Afryce producent ropy naftowej i istotny dostawca gazu oraz siódmy na świecie producent diamentów. Na jej terytorium występuje 36 z 50 minerałów uznawanych za krytyczne dla światowej gospodarki, jak chrom, kobalt, lit, nikiel.