Przedłużamy preferencje w ubezpieczaniu eksportu inwestycyjnego
W odpowiedzi na utrzymujące się wysokie ryzyko w handlu międzynarodowym oraz niepewność co do kondycji finansowej zagranicznych kontrahentów, wynikającą z nadal trudnej sytuacji ekonomicznej wielu państw, KUKE zdecydowała się przedłużyć do końca roku możliwość objęcia w 100-proc. ubezpieczeniem projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym.
Takie rozwiązanie KUKE zaproponowała w połowie marca ubiegłego roku, gdy rozszerzająca się epidemia koronawirusa zaczęła globalnie dezorganizować działalność gospodarczą i inwestycje. Skorzystali z niego przedsiębiorcy różnych branż.
Jesteśmy partnerem w ubezpieczaniu i finansowaniu handlu zagranicznego.
- Zdejmujemy ryzyko z banków finansujących eksport.
- Zwiększamy możliwości kredytowania w Polsce, jak i za granicą.
Wcześniejszą praktyką KUKE w tym zakresie było wymaganie udziału własnego w ryzyku handlowym na poziomie co najmniej 5 proc. sumy ubezpieczenia. Kontrakty o charakterze inwestycyjnym często mają wartość wielu milionów euro, więc każdy udział własny w ryzyku może być dotkliwy z punktu widzenia realizacji transakcji eksportowej.
Głównym celem rozszerzenia zakresu pokrycia ochrony ubezpieczeniowej jest wsparcie banków w dalszym finansowaniu projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym. KUKE przejmie całość ryzyka transakcyjnego, dzięki czemu banki nie będą musiały tworzyć rezerw związanych z ich udziałem własnym w ryzyku.
Projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym w portfelu KUKE to głównie usługi budowlane wykonywane „pod klucz”, dostawy maszyn lub linii technologicznych, środków transportu oraz szeroko rozumiany przemysł stoczniowy. Zdobycie zamówień w tych branżach jest ściśle powiązane z uzyskaniem bankowego finansowania, które w okresie niepewności w globalnej gospodarce uległo ograniczeniu.