Trzy dekady sukcesów polskiego eksportu

Wspólnie z ośrodkiem analitycznym SpotData przygotowaliśmy raport podsumowujący trzy dekady polskiego eksportu. W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport urósł w niespotykanym tempie. To właśnie eksport był i jest zasadniczym czynnikiem determinującym modernizację naszej gospodarki i sprzyjającym zwiększaniu dynamiki PKB. Jakie wnioski płyną z minionego 30-lecia? Jak zmieniła się w tym czasie sprzedaż zagraniczna? Jakie były polskie hity eksportowe? Przeczytaj nasz raport opublikowany w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 30-lecia KUKE.

Przeczytaj raport "30 lat polskiego eksportu"

Główne wnioski z raportu

W 1992 roku eksport towarów z Polski wynosił 13,2 mld dolarów. Dziś takie przychody ze sprzedaży zagranicznej firmy w kraju uzyskują w ciągu dwóch tygodni. W 1992 roku polski eksport miał wartość ok. 900 tys. małych samochodów osobowych (wg ówczesnych cen). Dziś odpowiada wartości ok. 26 milionów samochodów analogicznej wielkości, według dzisiejszych cen.

W 2001 roku Polska była europejskim liderem w sprzedaży węgla. W 2010 roku – mebli. A w 2020 roku – monitorów. To pokazuje, jak zmienia się struktura gospodarki i że przesuwa się ona w górę drabiny wartości dodanej.

W 2020 roku było 41 branż, w których Polska była liderem eksportu wśród krajów Unii Europejskiej. Ten wskaźnik ukazuje bardzo ważną zmianę, która zaszła w przemyśle w drugiej dekadzie XXI wieku. Liczba liderów zwiększyła się w ciągu 10 lat ze względu na przesuwanie produkcji i zamówień do Polski przez zachodnie firmy, które szukały oszczędności po kryzysie finansowym w 2008 r.

Mimo wysokiego uzależnienia od Niemiec Polska systematycznie zwiększa penetrację rynków zagranicznych. Ukazuje to tzw. Indeks Penetracji Rynków Eksportowych, który mierzy, do ilu potencjalnych rynków sprzedają firmy z danego kraju. W latach 90. eksport z Polski pokrywał ok. 5 proc. potencjalnych rynków, dziś pokrywa ponad 20 proc. Pole do dalszej ekspansji wciąż jest bardzo duże.

Co jeszcze znajdziesz w raporcie?

30 lat polskiego eksportu – najważniejsze trendy

  • Jak sprzedaż zagraniczna podniosła standard życia w kraju
  • Od surowców, przez maszyny, po materiały
  • Od ZSRR do Niemiec. Czy jest inna droga?
  • Co to znaczy „polski eksport”?

Polskie hity eksportowe – od węgla, przez samochody, po części

  • Jak wytypowaliśmy hity eksportowe
  • Najważniejsze zjawiska – przesunięcie w kierunku części i towarów średnioprzetworzonych
  • Mapa hitów eksportu – czego eksportujemy najwięcej
  • Lista hitów – w czym się specjalizujemy

Kierunki geograficzne polskiego eksportu

  • Gdzie sprzedajemy nasze hity, gdzie możemy je sprzedawać
  • Długookresowe trendy w strukturze geograficznej sprzedaży

Polski eksport do krajów Bliskiego Wschodu

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne