Z KUKE GAP EX do Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec
Prawie 2 mld zł wyniosła wartość ubezpieczonych przez polskich eksporterów należności w ramach rozwiązań GAP EX i GAP EX+ oferowanych przez KUKE.
150 eksporterów skorzystało w I kwartale z udostępnionych przez KUKE na czas pandemii ubezpieczeń GAP EX i GAP EX+. Wysłali oni swoje produkty do około 700 kontrahentów z 33 krajów. Największa sprzedaż przypadła na odbiorców z Wielkiej Brytanii (16 proc.), Włoch i Francji (14 proc.) oraz Niemiec (13 proc.). W pierwszej „10” są też cztery kraje naszego regionu: Rumunia, Czechy, Słowacja i Węgry.
Rozwiązania GAP EX mają gwarancje Skarbu Państwa i są przeznaczone dla eksporterów, którzy nie mogą znaleźć ubezpieczeń na zasadach komercyjnych dla dotychczasowych kontraktów albo chcą zwiększyć sprzedaż zagranicą. Ubezpieczenie obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz wybranych dziewięć rynków OECD, takich jak: Stany Zjednoczone, Norwegia czy Australia.
Prawie 1/5 ochrony ubezpieczeniowej w ramach umów GAP EX i GAP EX+ w I kwartale 2021 r. przypadła wartościowo na branżę tworzyw sztucznych, co oznacza wzrost o niemal połowę w porównaniu z 2020 r. Hutnictwo odpowiadało za 12 proc. wartości polis, a przemysł spożywczy i automotive za ponad 8 proc. każdy. Branże drzewna i meblarska miały w sumie 10-proc. udział. Z ubezpieczeń chętnie korzystały też firmy transportowe, budowlane i działające w branży elektrotechnicznej.
Komisja Europejska przedłużyła do końca grudnia br. możliwość udzielania państwowych gwarancji ubezpieczeniom krótkoterminowych kredytów eksportowych dotyczących rynków Unii i wybranych krajów OECD w ramach takich instrumentów jak GAP EX i GAP EX+.
Z przeprowadzonej w I kwartale przez Unię Berneńską ankiety wynika, że agencje kredytów eksportowych oraz prywatni ubezpieczyciele należności spodziewają się wzrostu wartości wypłacanych odszkodowań. Oznacza to, że za sprawą działań osłonowych wprowadzonych przez większość rządów zmniejszyła się skala problemów wywołanych pandemią, choć nie dało się ich wyeliminować w całości. Z drugiej strony, ubezpieczyciele, zwłaszcza państwowi, są gotowi zwiększać zaangażowanie i wspierać międzynarodowy handel.
Zabezpiecz się przed ryzykiem nieotrzymania płatności od kontrahenta.
- Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów.
- Eksportuj bezpiecznie nawet do najodleglejszych zakątków świata.