Z KUKE GAP EX eksportujemy najwięcej do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii
Firmy, które w czasie pandemii odczuły problemy z ubezpieczeniem eksportu na rynki UE i krajów OECD, wciąż mogą korzystać ze specjalnego rozwiązania z gwarancjami skarbu państwa – KUKE GAP EX.
Do końca czerwca, jeśli o wydłużeniu tego terminu nie zdecyduje Komisja Europejska, istnieje możliwość korzystania przez polskich eksporterów z gwarantowanego przez skarb państwa ubezpieczenia należności handlowych przy sprzedaży na rynki Unii Europejskiej i wybranych krajów OECD.
Instrumenty KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+ zostały wprowadzone w maju ubiegłego roku na mocy decyzji KE. Zezwoliła ona, by tymczasowo w okresie pandemii można było stosować gwarancje państwowe przy ubezpieczaniu eksportu z powodu trudności w uzyskaniu ochrony od ubezpieczycieli komercyjnych. W ubiegłym roku z tego rozwiązania skorzystało w KUKE kilkuset polskich przedsiębiorców, a wartość ubezpieczonych obrotów można szacować na ok. 1,5 mld zł.
Najwięcej transakcji eksportowych z wykorzystaniem ubezpieczeń GAP EX trafiło do Niemiec (16-proc. udział kwotowo), Francji (14 proc.) i Wielkiej Brytanii (9 proc.). W pierwszej „10” są też cztery kraje z naszego regionu: Słowacja, Rumunia, Czechy i Litwa.
Najczęściej z pomocy GAP EX korzystali producenci tworzyw sztucznych (13 proc.) oraz żywności i produktów spożywczych (12 proc.). Powyżej 5 proc. udziału w portfelu osiągnęły jeszcze branże: drzewna (9,4 proc.), hutnicza (8,6 proc.), meblarska (8,1 proc.) oraz transportowa (5,7 proc.).
KUKE GAP EX jest przeznaczony dla firm, które mając umowę ubezpieczenia należności, chcą zwiększyć sprzedaż eksportową, zaś z KUKE GAP EX+ mogą skorzystać te przedsiębiorstwa, którym ubezpieczyciel odmówił przyznania limitu bądź zamknął go dla zagranicznych odbiorców. Ubezpieczenie gwarantuje najszerszy na rynku zakres ochrony, pokrywając m.in. ryzyko handlowe, polityczne, siły wyższej, w tym pandemii, oraz braku płatności przez podmioty publiczne. Objęło ono dotąd sprzedaż do ponad 2 tys. kontrahentów z 33 krajów, którzy sumiennie regulują płatności – dotychczas zanotowaliśmy zaledwie 10 przypadków opóźnień.
Zabezpiecz się przed ryzykiem nieotrzymania płatności od kontrahenta.
- Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów.
- Eksportuj bezpiecznie nawet do najodleglejszych zakątków świata.