Konsensus OECD
Porozumienie w sprawie Oficjalnie Wspieranych Kredytów Eksportowych (Konsensus OECD) określa zasady finansowania transakcji eksportowych udzielanego przez państwa członkowskie OECD kredytami o okresie spłaty dwóch i więcej lat.
Podstawowym celem Konsensusu jest zapewnienie równych warunków konkurencji między eksporterami, opartej na jakości i cenie eksportowanych dóbr oraz usług, nie zaś na bardziej korzystnych warunkach wsparcia oferowanego przez rządy państw. Niektóre sektory, ze względu na specyfikę techniczną i finansową, zostały uregulowane sektorowymi uzgodnieniami. Dodatkowymi porozumieniami objęte są: statki, elektrownie jądrowe, samoloty cywilne oraz projekty dotyczące zmiany klimatu. Aktualny tekst Porozumienia znajduje się na stronie OECD.
W ramach Konsensusu OECD ustalono najbardziej korzystne warunki kredytów eksportowych udzielanych ze wsparciem państwa, w tym minimalny poziom zaliczki i maksymalne okresy spłaty kredytu, jak również warunki ochrony ubezpieczeniowej takie jak minimalne stawki za ubezpieczenie. Transakcje eksportowe wspierane przez państwa członkowskie OECD podlegają także dodatkowym wymogom związanym z ochroną środowiska, zwalczaniem przekupstwa funkcjonariuszy publicznych w transakcjach międzynarodowych oraz inicjowaniem działań umożliwiających zrównoważone kredytowanie w krajach o niskim dochodzie.
Jesteśmy partnerem w ubezpieczaniu i finansowaniu handlu zagranicznego.
- Zdejmujemy ryzyko z banków finansujących eksport.
- Zwiększamy możliwości kredytowania w Polsce, jak i za granicą.