Nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która reguluje działalność KUKE. Zmiany, które zostały wprowadzone dzięki nowelizacji, umożliwią ubezpieczycielowi między innymi skuteczniejszą pomoc dla polskiego biznesu zainteresowanego odbudową Ukrainy.
Najnowsze zmiany:
• poszerzają możliwości elastycznego działania KUKE w nadzwyczajnych warunkach gospodarczych (takich jak: pandemia, wojna w Ukrainie) w celu zapewnienia jeszcze skuteczniejszej pomocy krajowym przedsiębiorcom (głównie eksporterom),
• tworzą podwalinę do utworzenia dedykowanego programu odbudowy Ukrainy,
• włączają KUKE w proces transformacji energetycznej kraju.
Nowe rozwiązania to:
• program odbudowy Ukrainy, składający się z trzech filarów
• możliwość reasekuracji innych ubezpieczycieli w przypadku, gdy z uwagi na ponadprzeciętne ryzyko lub brak możliwości uzyskania reasekuracji na rynku komercyjnym, rynek ubezpieczeniowy nie będzie w stanie zapewnić podmiotom gospodarczym ochrony ubezpieczeniowej. Dotyczyć to będzie głównie reasekuracji ryzyk transportowych (m.in. ubezpieczenia casco i OC oraz przedmiotów w transporcie) komercyjnym zakładom ubezpieczeń, dzięki którym polscy przedsiębiorcy będą mogli realizować transport na Ukrainę i uczestniczyć w procesie odbudowy tego kraju. Rozwiązanie skierowane do zakładów ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia transportowe. Na kolejnym etapie będą prowadzone konsultacje z Unią Europejską.
• możliwość oferowania ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez polską firmę na poczet dostawy importowej z kraju o ryzyku nierynkowym (aktualnie 160 państw, tzw. emerging markets). Chęć skorzystania z takiego instrumentu zgłaszali przedsiębiorcy z różnych branż, m.in. meblarskiej, budowlanej, stalowej, samochodowej czy opakowań. Dzięki niemu polscy eksporterzy będą mogli kupować towary i podzespoły wykorzystywane w procesie produkcyjnym, które są niedostępne lub występują w ograniczonej ilości na rynku krajowym, co finalnie może zapobiec zakłóceniom łańcucha dostaw. Rozwiązanie skierowane do eksporterów, którzy w swojej działalności korzystają z komponentu importowego.
• możliwość objęcia ubezpieczeniem, na równi z przedsiębiorcami polskimi, polskich oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji zagranicznych tych podmiotów i tym samym wpłynie na ich rozwój. Umożliwi to tworzenie w Polsce nowych miejsc pracy, wymianę dobrych praktyk i doświadczeń (co przełoży się na wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki), a także zachęci zagraniczne przedsiębiorstwa do kooperacji z polskimi firmami i inwestowania na szerszą skalę na polskim rynku. Ułatwi to m.in. ukraińskim przedsiębiorcom podjęcie decyzji o przeniesieniu swojej działalności gospodarczej z Ukrainy do Polski przez otwarcie oddziału spółki, a tym samym pozwoli im bezpiecznie rozwijać biznes, a także może zachęcić zagraniczne firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy do prowadzenia tej aktywności z terytorium Polski. Rozwiązanie skierowane do oddziałów firm zagranicznych, które z Polski prowadzą działalność eksportową.
• możliwość wsparcia projektów z zakresu transformacji energetycznej realizowanych na terytorium Polski. Wdrażana transformacja wymaga przeprowadzenia projektów inwestycyjnych na ogromną skalę i zmobilizowania ich finansowania ze strony inwestorów oraz banków – kluczową rolę może odegrać KUKE jako podmiot z dużym doświadczeniem w zakresie ubezpieczania projektów inwestycyjnych, a jednocześnie posiadający niezbędne instrumenty. Rozwiązanie skierowane do instytucji finansujących oraz przedsiębiorstw (krajowych i zagranicznych) dokonujących inwestycji w obszarze transformacji energetycznej. W tym przypadku również będą prowadzone konsultacje z Unią Europejską.