Raport: najciekawsze rynki dla polskich inwestycji w CEE i Azji.
Czechy, Rumunia i Ukraina oraz Japonia, Kazachstan i Malezja to najbardziej perspektywiczne rynki dla polskich firm zainteresowanych inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji. Taki ranking przynosi raport „Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych” opracowany przez PFR TFI i PwC Polska we współpracy z KUKE.
To już trzecia edycja zestawienia obiecujących kierunków ekspansji dla polskich przedsiębiorstw oraz kompleksowa analiza szans biznesowych, uwzględniająca czynniki makroekonomiczne, geopolityczne i zmiany w światowej gospodarce.
Raport obejmuje:
- ranking atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych,
- analizę kluczowych trendów rynkowych,
- wyniki badań z przedsiębiorcami,
- analizę rynku ukraińskiego w kontekście wpływu wojny i planowanego procesu odbudowy,
- przegląd instrumentów finansowania inwestycji zagranicznych oferowanych przez instytucje rozwoju.
Tegoroczna edycja rankingu uwzględnia dwie kategorie kierunków – oczywiste i znane (I krąg) oraz nieoczywiste i mniej znane, ale bardzo perspektywiczne z punktu widzenia zagranicznych inwestorów (II krąg). Linią demarkacyjną jest wartość zainwestowanego przez polskie firmy kapitału (100 mln euro). W pierwszej grupie – głównie bliższych geograficznie i kulturowo państw CEE na pierwszych miejscach znalazły się Czechy, Rumunia i Ukraina, gdzie potencjalnie mogą otworzyć się duże możliwości dla polskich przedsiębiorstw w ramach procesu odbudowy tego kraju. Natomiast wśród państw drugiego kręgu na podium znalazły się Japonia, Kazachstan i Malezja.
Wyniki badania przeprowadzonego na próbie 240 dużych i średnich przedsiębiorstw wskazują na zmianę postrzegania kluczowych czynników ryzyka w porównaniu z poprzednią edycją – 90 proc. firm identyfikuje ryzyko geopolityczne i odpowiednio duży rynek zbytu jako kluczowe czynniki przy wyborze lokalizacji inwestycji. Plany dalszej ekspansji w perspektywie najbliższych trzech lat deklaruje 41 proc. firm, które już inwestowały za granicą, i nieco ponad 26 proc. wszystkich przedsiębiorców.
Przeprowadzone badania potwierdzają, że przedsiębiorcy są świadomi korzyści, jakie pozwala uzyskać ekspansja kapitałowa. Aż 55 proc. badanych firm wskazuje dywersyfikację geograficzną i ograniczanie ryzyka jako główną korzyść z bezpośrednich inwestycji za granicą. Na drugim miejscu wśród korzyści przedsiębiorcy wskazują możliwość zabezpieczenia łańcuchów dostaw, co podkreśla ponad 47 proc. badanych.