Ubezpieczyciele objęli ochroną 2,6 bln dolarów światowego handlu i inwestycji
2 biliony 630 miliardów dolarów wyniosła wartość ubezpieczonych w ubiegłym roku międzynarodowych inwestycji i transakcji handlowych, wynika ze wstępnych Unii Berneńskiej skupiającej agencje kredytów eksportowych oraz państwowych i prywatnych ubezpieczycieli. Dodatkowe 64 miliardy dolarów to objęte ochroną krajowe wsparcie eksportu.
Odbicie po pandemii
Ubezpieczony handel zwiększył się więc o 11 proc. w skali roku, a wzrost zanotowano również w porównaniu z 2019 r., a więc z okresem sprzed pandemii (o 12 proc.). Analitycy Unii Berneńskiej wskazują, że dane nie uwzględniają zmian kursów walutowych wobec dolara, a zwyżce ubezpieczonych obrotów sprzyjała rosnąca szybko inflacja. Niemniej jednak podkreślają, że światowa gospodarka, a wraz z nią wymiana handlowa i inwestycje transgraniczne otrząsnęły się z szoku związanego z pojawieniem się koronawirusa.
Po 22-proc. spadku w 2020 r. ubezpieczonych transakcji średnio- i długoterminowych (MLT), doszło do odbicia w tym segmencie rynku – wartość 118 mld dolarów oznacza wzrost o 13 proc. rok do roku. To zasługa nowych inwestycji w powracającą do „życia” branżę transportową, a także w przemysł przetwórczy i sektor energii odnawialnej. Ten ostatni rośnie bardzo szybko zarówno kwotowo jak i geograficznie – w porównaniu z 2019 r. objęte ochroną inwestycje zwiększyły się o 47 proc., a liczba krajów, gdzie pojawiły się transakcje z 25 do 38. Jednocześnie inwestycje w tradycyjne źródła energii i zasoby naturalne systematycznie spadają – co ilustruje trwałą transformację energetyczną w skali globu.
Więcej odszkodowań i rosnąca niepewność
Członkowie Unii Berneńskiej wypłacili ponad 9 miliardów dolarów odszkodowań w 2021 r., czyli o połowię więcej niż rok wcześniej i o 17 proc. więcej niż w 2019 r. Większość z nich (4,3 mld) skupionych jest w segmencie MLT, z czego połowa dotyczy branży transportowej. Niemniej jednak perspektywy dla niej poprawiają się wraz z łagodzeniem ograniczeń w podróżach międzynarodowych. Odszkodowania dla transakcji krótkoterminowych (do 2 lat) spadły w minionym roku ok. 20 proc. w porównaniu z 2019 i 2020 r.
Ten rok przynosi jednak wzrost liczby i wartości roszczeń i odszkodowań. Ubezpieczyciele uważnie monitorują wpływ problemów związanych z łańcuchami dostaw i rosnącymi kosztami, zwłaszcza cenami energii, na wypłacalność kontrahentów i w efekcie poziom szkodowości. Coraz większy wpływ na podejście do ryzyka ma pogarszające się otoczenie geopolityczne i konsekwencje wojny w Ukrainie. Jeśli sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, to trudniej będzie uzyskać ochronę dla transakcji eksportowych i inwestycji zagranicznych, a ceny ubezpieczeń wzrosną.
Komentarz Janusza Władyczaka, prezesa KUKE
Zabezpiecz się przed ryzykiem nieotrzymania płatności od kontrahenta.
- Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów.
- Eksportuj bezpiecznie nawet do najodleglejszych zakątków świata.