KUKE otwiera polskim eksporterom drzwi do projektów z arabskimi partnerami
KUKE podpisała z Etihad Credit Insurance (ECI) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich umowę dotyczącą wzajemnej reasekuracji transakcji finansowania eksportu. Dzięki temu liczba takich porozumień łączących KUKE z jej odpowiednikami na świecie wzrosła do 17. Uroczystość miała miejsce w Dubaju podczas spotkania Komitetu Klubu Praskiego Unii Berneńskiej, skupiającego agencje kredytów eksportowych z Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wchodu, Azji Centralnej i Afryki.
Umowa oznacza, że KUKE może m.in. reasekurować kredyty finansujące polskie dostawy w ramach większych projektów eksportowych ubezpieczanych przez partnera ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. ECI jest wiodącą instytucją w regionie Zatoki Perskiej, ubezpieczającą liczne transakcje handlowe i inwestycyjne na rynkach Azji i Afryki.
Na kontrahentów z ZEA przypada najwięcej ubezpieczonych przez KUKE transakcji w handlu z krajami znad Zatoki Perskiej. Polskie firmy potrafiły znaleźć tam nabywców na bardzo szeroki asortyment swojej produkcji, m.in.: słodycze, napoje, mięso, sprzęt oświetleniowy, produkty chemiczne, wykładziny, armatury, kosmetyki. W 2018 r. KUKE ubezpieczyła transakcję sprzedaży wyprodukowanych w polskich zakładach koncernu Alstom wagonów metra, które trafiły do Dubaju. Jak podawaliśmy w raporcie KUKE i SpotData podsumowującym 30 lat polskiego eksportu, w latach 2001–2020 wartość wysłanych towarów do wszystkich krajów Bliskiego Wschodu zwiększyła się z ok. 0,5 do 5,1 mld dolarów, a ich udział w polskim eksporcie wzrósł z 1,2 do 2,2 proc. Zdaniem ekspertów, wysokie ceny ropy i gazu pozytywnie wpływają na import w regionie, na czym mogą skorzystać również polskie firmy.
Spośród umów KUKE o reasekuracji z innymi agencjami kredytów eksportowych sześć zawarto z instytucjami spoza UE: Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i teraz ZEA.