Ubezpieczenie należności

Ubezpieczenie należności chroni Twoją firmę przed stratą spowodowaną brakiem zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę i obejmuje szeroki katalog przyczyn: od problemów finansowych lub bankructwa kontrahenta, poprzez decyzje polityczne w kraju odbiorcy uniemożliwiających realizację płatności, na wydarzeniach o charakterze siły wyższej kończąc.

Dlaczego warto?
Bezpieczeństwo
Rozwijaj sprzedaż bez obawy o spływ należności od kontrahentów
Wzrost konkurencyjności
Wydłużenie terminów płatności umożliwia zaoferowanie odbiorcom bardziej konkurencyjnych warunków współpracy i dzięki temu zwiększa szansę na pozyskanie zamówienia.
Ułatwienie podejmowania decyzji
Ubezpieczenie ogranicza ryzyko popełnienia błędu w doborze partnerów handlowych. Pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa oraz jego celach strategicznych.
Obniżenie kosztów działalności
Ubezpieczenie pozwala ograniczyć wydatki związane z samodzielnym monitorowaniem wiarygodności partnerów handlowych oraz kosztów związanych z windykacją należności.
Ułatwienie dostępu do finansowania
Ubezpieczenie podnosi wiarygodność firmy wobec banków i firm faktoringowych, dając możliwość wynegocjowania lepszych warunków współpracy i uzyskania dodatkowych źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Rozwój eksportu
Dzięki ubezpieczeniu należności możesz bezpiecznie rozwijać sprzedaż do zagranicznych odbiorców w nawet najodleglejszych zakątkach świata.
Jak to działa?
 1. Ocena wiarygodności płatniczej kontrahentów
  Składasz wniosek o ubezpieczenie i wskazujesz klientów zgłoszonych do ubezpieczenia. Nasz zespół analityków przeprowadza ocenę wiarygodności płatniczej odbiorców i każdemu z nich przyznaje limit kredytowy, czyli maksymalną kwotę, którą pokryjemy jeśli kontrahent nie ureguluje swoich zobowiązań.
 2. Zawarcie umowy ubezpieczenia i zapłata składki
  Po pozytywnej ocenie wiarygodności płatniczej kontrahentów podpisujesz z nami umowę ubezpieczenia i co miesiąc lub kwartalnie płacisz składkę ubezpieczeniową.
 3. Sprzedaż towaru lub usługi i płatność od kontrahentów
  Dostarczasz towar klientom lub realizujesz na ich rzecz usługę. Możesz uzyskać finansowanie Twojego kontraktu wykorzystując do tego faktoring (w KUKE Finance lub u innego faktora) i użyć polisy jako zabezpieczenia dla faktora. Dzięki faktoringowi uwolnisz gotówkę zamrożoną w fakturach i szybciej otrzymasz środki na swoim koncie.
 4. Monitoring kontrahentów
  Na bieżąco analizujemy kondycję finansową kontrahentów objętych ubezpieczeniem i przekazujemy informację o zmianach w wysokości limitów, które mogą zostać zwiększone lub zmniejszone w zależności od zmiany sytuacji.
 5. Windykacja i wypłata odszkodowania
  W przypadku nieotrzymania od kontrahenta płatności w terminie wskazanym w kontrakcie lub na fakturze, zwracasz się do nas o podjęcie działań windykacyjnych wobec opóźniającego się odbiorcy. Gdy działania windykacyjne nie przyniosą oczekiwanych efektów wypłacamy odszkodowanie, jeśli warunki ubezpieczenia zostały spełnione.
Ile to kosztuje?
Przykład: Korzystając z ubezpieczenia należności eksportowych Polisa bez Granic możesz ubezpieczyć sprzedaż z 60-dniowym terminem płatności o wartości 150 000 zł do kontrahenta w Wietnamie już od 756 zł*.
*Wynik kalkulacji nie jest wiążący i nie stanowi oferty handlowej. Kalkulacja nie uwzględnia składki minimalnej
Przejdź do kalkulatora
Icons/Arrow 14px/Right 2

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Bez względu na to czy:

 • jesteś małą firmą, albo dużym przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji na rynku,
 • eksporterem albo firmą działającą wyłącznie lokalnie,
 • chcesz ubezpieczyć pojedynczy kontrakt albo cały portfel odbiorców,

mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Ubezpieczenie należności oferowane przez KUKE
GAP EX i GAP EX+

Rozwiązanie przeznaczone dla eksporterów, którym dotychczasowy ubezpieczyciel obniżył limity ubezpieczeniowe, anulował je lub odmówił ich przyznania dla kolejnych kontrahentów.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Europolisa

Proste, wystandaryzowane ubezpieczenie dla małych firm. Ochrona obejmuje należności od kontrahentów z 35 krajów europejskich, w tym Polski.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Polisa bez Granic

Ubezpieczenie sprzedaży eksportowej do 160 krajów (poza Unią Europejską i rynkami wysokorozwiniętymi takimi jak USA, Kanada, Japonia czy Australia). Możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową pojedynczych kontrahentów.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Pakiet

Kompleksowe, indywidualnie dopasowane ubezpieczenie całego portfela krajowych i/lub zagranicznych odbiorców z krajów Unii Europejskiej oraz wysokorozwiniętych rynków takich jak USA, Kanada, Japonia czy Australia.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Polisa Bezpieczny Kontrakt

Ubezpieczenie pojedynczego, dużego kontraktu eksportowego. Odroczony termin płatności za dostarczony towar lub zrealizowaną usługę nie może przekroczyć okresu dwóch lat.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Ubezpieczenie kredytu dostawcy

Ubezpieczenie pojedynczego kontraktu eksportowego o znacznej wartości. Okres kredytowania zagranicznego odbiorcy wynosi dwa lub więcej lat.

Dowiedz się więcej
Icons/Arrow 14px/Right 2
Dobierzemy pakiet rozwiązań
Umów się na rozmowę
KUKE oferuje zestaw odpowiednio dobranych narzędzi do zabezpieczenia finansów firmy

Historie sukcesów

Dlaczego KUKE?
Pewny partner w biznesie
Od blisko 30 lat ubezpieczamy transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferujemy usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dowiedz się więcej
Często zadawane pytania
Zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi
Icons/Arrow 14px/Right 2
Znajdź potrzebny dokument
Dokumenty, wnioski, formularze

Pobierz formularze, ogólne warunki ubezpieczenia oraz inne dokumenty, które pomogą Ci złożyć wniosek o ubezpieczenie lub udzielenie gwarancji.

Dokumenty do pobrania
Icons/Arrow 14px/Right 2

Oferowane rozwiązania

Co nowego w KUKE?

W ciągu 30 lat tysiące polskich przedsiębiorstw* skorzystało w KUKE z rozwiązań umożliwiających bezpieczny rozwój ich biznesu w kraju i na świecie.
*od niewielkich firm rodzinnych, przez spółki średniej wielkości, aż po największe koncerny, w tym zagraniczne